Ďurovčík navaril nový hit. Aj bez receptu

4. mája 2020

Comments

Super správa pre fanúšikov legendárneho Elánu a muzikálového mága Jána Ďurovčíka! Muzikál Voda (a krv) nad vodou, ktorý od októbra minulého roku hráva pražské divadlo Kalich, vyráža na turné po Slovensku.

Kombinácia Elánu a Ďurovčíka, dvoch notoricky známych mien našej kultúrnej scény, je sama o sebe garanciou solídneho umeleckého zážitku, no režisér nás ubezpečil, že atraktivita predstavenia rozhodne netkvie len v overených hitoch.

Na prvý pohľad to môže vyzerať ako kalkul – uviesť nový titul podľa starej receptúry, ktorá divákom už raz zachutila. Koniec koncov, Ôsmy svetadiel sa od svojej premiéry až po nedávnu derniéru tešil obrovskému diváckemu záujmu a vniesol svieži závan do stojatých vôd novodobej slovenskej muzikálovej tvorby. O vypočítavosti ale nemôže byť ani reči, dokonca aj sám Ďurovčík priznáva, že sa muzikálovému pokračovaniu v elánovskom duchu roky bránil.

„Snaha vytvoriť ďalší muzikál od Elánu prišla od producenta z Prahy v podstate okamžite po úspechu Ôsmeho svetadielu. Sedem rokov som ju odmietal,“ povedal pre Ticketportal. Čo sa teda zmenilo? „Neplánoval som to, čakal som na nápad, a ten prišiel. Mne sa v tomto konkrétnom prípade spojili scény scenára s pesničkami Elánu.“

Predstavenie Voda(a krv) nad vodou je voľne inšpirované svetoznámym literárnym príbehom o pomste – Dumasovou knihou Gróf Monte Christo. Situovanie deja do moderného prostredia IT firmy ponúka presah do súčasnosti, ktorý nechýbal ani v Ôsmom svetadiele. Tentoraz ale na divákov čaká úplne nový príbeh s vlastnou dynamikou a vťahujúcou atmosférou.

A aký je podľa Ďurovčíka recept na úspešný muzikál? Tvorca s dlhoročnou kariérou tanečníka, choreografa a režiséra v tom má jasno: „Žiadny! Divadlo je krásne a zároveň kruté v tom, že čokoľvek ste dovtedy urobili, padá a pri novej inscenácii začínate vždy od nuly. Vo chvíli, keď sa začnete spoliehať na nejaký recept, je to váš koniec.“

Prekliatia menom sequel sa tiež Ďurovčík neobáva. „Aj keby sme chceli robiť ďalšie tri muzikály, ešte stále by sme našli megahity Elánu,“ hovorí a jedným dychom dodáva, že sa nespoľahli len na elánovský cveng. „Chceme dať divákom divadlo plné príbehu a všetkého, čo k tomu patrí. Aby ľudia, ktorí prídu na predstavenie, videli za nami plnohodnotnú a poctivú prácu.“

Túto ambíciu sa tvorivému tandemu Elán & Ďurovčík opäť raz podarilo naplniť. Ohlasy po pražskej premiére sú výborné a vypredané predstavenia v Česku, ako aj chystané turné po Slovensku naznačujú, že tento typ divadelnej zábavy je medzi divákmi stále „horúcim vstupenkám“. Nezabudnite si zohnať ten svoj HOMEticket, kým nebude neskoro!

Súvisiace príspevky

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

0 Comments

0 Comments