Na operu do New Yorku už nemusíte kupovať letenky!

23. marca 2020

Comments

Vidieť naživo predstavenie v najslávnejšom opernom dome, Newyorskej metropolitnej opere, je pre slovenského fanúšika žánru snom, aký sa ani neodváži snívať pre jeho nedostupnosť. Ale… naozaj je taký nedostupný? Vďaka spojeniu umenia a moderných záznamových technológií dnes už nemusíte po zážitkové zimomriavky lietať do New Yorku. New York priletí k vám.

Operná turistika nie je lacná

ESTA víza, letenky a ubytovanie v jednej z najdrahších metropol na svete, áno, aj toto musí „zacvakať“ operný fanúšik túžiaci vidieť predstavenie v top opernom dome na svete. Nehovoriac o cene za samotnú vstupenku, ktorá sa v prípade prémiových miest na sedenie môže vyšplhať na bezmála päťsto dolárov na osobu.

A keď pre vás peniaze nie sú problém, tým môže byť už len samotné zháňanie lístkov. Noblesa spojená s menom MET ide totiž ruka v ruke s vychytenosťou a enormným záujmom o tamojšie predstavenia. Ponuka jednoducho nestačí pokryť dopyt divadelných nadšencov a zážitkových turistov, obzvlášť pri limitovaných eventoch, ako sú premiéry. Viete ale, že v Metropolitnej opere už viac ako osemdesiat rokov vychádzajú v ústrety publiku, ktoré nemá možnosť sedieť v hľadisku?

Od rádia k filmu

Všetko sa začalo revolučným počinom vysielať priame prenosy z operných vystúpení do éteru. Newyorská operná scéna číslo jeden k nim pristúpila ešte v roku 1931 a popri mnohých oceneniach sa táto iniciatíva teší aj titulu najdlhšie vysielaného programu klasickej hudby v histórii rozhlasu.

Dnes, o takmer deväťdesiat rokov neskôr, sa vďaka zdokonaleniu technológií môžeme preniesť do priestorov MET nielen ako poslucháči, ale aj ako diváci. Filmovanie predstavení sprístupnilo tamojšiu operu pre divákov vyše 70 krajín sveta, vrátane Slovenskej republiky.

Cyklus prenosov vybraných opierNew Yorku funguje už pätnástu sezónu a pracovníci MET berú svoj džob priblížiť zážitok zo špičkovej opery masám veľmi zodpovedne. Na čoraz prepracovanejšiu technickú kvalitu transformovania divadelnej formy do filmovej dozerá produkčný tím porovnateľný s veľkosťou štábu oscarovej ceremónie!

Na diaľku a predsa zblízka

Skratka HD sľubuje obrazové rozlíšenie vysoko prevyšujúce kvalitu formátu DVD a zvuk sa prenáša priestorovým šesť-kanálom 5.1. Kamera filmujúca dianie na javisku nielenže supluje oko diváka, ale svojimi technickými možnosťami prináša upgrade vizuálneho zážitku, aký by vám nedali ani najdrahšie prémiové miesta v divadle.

Čistý výhľad na scénu doplnený detailmi na tváre účinkujúcich dovolia vyniknúť talentu celého tvorivého tímu od hercov až po osvetľovačov. A vy toto všetko môžete zažiť už s 15-eurovým lístkom, ktorý si ako hometicket pohodlne kúpite pár kliknutiami bez vstávania z gauča.

MET na Slovensko prináša bratislavské divadlo Aréna. To špeciálne pri príležitosti prestížnej spolupráce zainvestovalo do technického vybavenia a zakúpilo širokouhlé premietacie plátno spolu so zvukovým systémom Dolby Surround. Samozrejmosťou je profesionálny slovenský preklad anglických titulkov.

Tak čo vy na to, dáte šancu netradičnému divadelno-filmovému rande? Premiéra Donizettiho opery Maria Stuarda (Mária Stuartová) sa na to hodí ešte aj svojím príhodným načasovaním v máji, mesiaci lásky…

Súvisiace príspevky

DJ EKG a jeho 12 hodín trvajúca párty

DJ EKG a jeho 12 hodín trvajúca párty

Znie to možno neuveriteľne, ale je to naozaj tak. 12- hodinový set jedného jediného DJ-a, ktorý sa odohráva vonku na jednej z najlepších outdoorových akcií, ktorá trvá od západu až po východ slnka. To je to, o čom teraz sníva, pravdepodobne, každý jeden fanúšik...

Jazz v podaní slovenského orchestra ťa vtiahne do minulosti

Jazz v podaní slovenského orchestra ťa vtiahne do minulosti

Tiež sa Vám už stalo, že pri pozeraní filmu Vás neuchvátil len samotný príbeh ale aj kostýmy, prostredie, hudba a doba, v ktorej sa dej odohráva? Napríklad na mňa takto fungujú najmä filmy na štýl Great Gatsby, odohrávajúce sa v 20. a 30. rokoch minulého storočia....

Ostaň doma, ale poď na párty!

Ostaň doma, ale poď na párty!

Kým globálne finančné trhy zažívajú v koronakríze strmý pád, cena kultúry prudko stúpa. Máme viac času naplno ju precítiť a aj väčšiu potrebu zažiť jej osviežujúci efekt na dušu. Čo je však najdôležitejšie, máme k dispozícii technológie, ktoré nám dovoľujú nezriekať...

0 Comments

0 Comments