Primabalerína Titova: Prečo je balet jedno z najzložitejších povolaní

18. októbra 2019

Comments

Na Slovensku sa v októbri 2019 konal prvýkrát festival ruského klasického baletu. Predstavil to najlepšie z ruského baletu – Luskáčika, Rómea a Júliu, Labutie jazero a Šípkovú Ruženku v podaní ruských baletných sólistov a tanečníkov z Moskovského štátneho baletu, ktorí v rámci svojho európskeho turné zavítali aj do Bratislavy.

Takýto festival na Slovensku ešte nebol

Keď sa povie ruský balet, tak vieme, že prostredníctvom tanca nás čaká nielen kvalita, ale aj silné emócie a nezabudnuteľný zážitok. A nielen to, interpreti Moskovského štátneho baletu sa snažia aj o uchovanie tradícií svetoznámej ruskej školy. Divadelný súbor tvoria absolventi najlepších choreografických škôl Ruska, ktorí okrem skvelej technickej zručnosti oplývajú aj hereckým talentom a obe tieto zručnosti  prenášajú s citom na javisko. „Chceme na Slovensku predstaviť ruskú kultúru v tom najlepšom svetle. Ruský balet je vo svete špičkou, to všetci vedia, a aj preto sme sa rozhodli zorganizovať takýto festival. Pozvali sme naň jedno z najlepších divadiel súčasného Ruska,“ povedal pre Ticketportal TV reláciu #uzmaslistok organizátor Vladimir Baryshev.

Výber predstavení zvažovali organizátori tak, aby si ho mohli pozrieť aj diváci, ktorí na balete ešte nikdy neboli. Takýto výpravný súbor na Slovensku ešte nebol. 

Kostýmy pre súbor šije na každé predstavenie ručne  kostymérka v Moskve už 50 rokov. Spolu s nimi atmosféru dotvárajú úžasné kulisy . Počas turné súbor rozšírili aj sólisti z Marinského a Veľkého divadla z Ruska. Festival začal  Rómeom a JúliouLuskáčikom a 20.10. uzavrel ho balet Šípková Ruženka.

Prečo je ruská klasika taká uznávaná

Do relácie Ticketportal TV #uzmaslistok sme si pozvali tesne pred podujatiami aj vzácnu hosťku, primabalerínu a umeleckú riaditeľku divadla Liudmilu Titovu, ktorá porozprávala o tom, čo si na balete môžeme zamilovať, a prečo sa oplatí vidieť ruskú klasiku.

Liudmila Titova tancuje od svojich siedmich rokov a už len z jej slov cítiť, že balet miluje. A túto lásku sa  snaží preniesť aj na publikum. „Všetky štyri predstavenia, ktoré hosťovali v Bratislave sú považované za vrcholné diela ruského klasického baletu. Keď som formovala vlastné divadlo, premýšľala som najmä o tom, aby sme uchovali naše dedičstvo, lebo to je skutočnou vizitkou Ruska. Keď počuješ tú hudbu, nenechá ťa chladným. Musíš si zatancovať. Počuješ muziku a začneš sa pohybovať v súlade s ňou. Je to natoľko precítené, keď choreograf a skladateľ pracujú spoločne, to je skutočne ruská škola. Aj preto je balet jedným z najzložitejších povolaní, lebo ak ho chceme robiť dobre, svojimi pohybmi v súlade s hudbou a rytmikou, musí byť zrozumiteľný,“ nadchýna sa jedna z najlepších baletiek sveta.

Súvisiace príspevky

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

0 Comments

0 Comments