Od zorganizovaných Rimanov k chaotickým Britom
Asi vás neprekvapí, že prvé vstupenky si ľudia vymieňali na divadelných podujatiach. V antike to bola jedna z najrozšírenejších kultúrneho vyžitia. Už starovekí Rimania pred vstupom do arény obdržali žetóny z hliny približnej veľkosti centu a s vygravírovaným miestom na sedenie.
Menšia ticketingová revolúcia prebehla v roku 1755, keď britským divadelným manažérom napadlo vydávať takzvané šeky, čo boli predplatené lístky na konkrétne predstavenia. Vďaka tomuto systému konečne vedeli producenti zmapovať, koľko ľudí majú v sále, aj koľko peňazí im predaj lístkov vynesie.
Lístky z kostí aj v tvare bejzbalky
A ozaj, píšeme síce o šekoch, čo bolo ich oficiálne označenie, ale pre lepšiu predstavu treba dodať, že tvarovo mali bližšie k minciam. Najčastejšie sa vyrábali z bronzu, prípadne z ešte ekonomickejšej mosadze. Keď sa v opere zaviedli abonentky pre stálych patrónov, medailóny kruhového či oválneho tvaru boli vyhotovované zo zvieracích kostí pre dobrú tvrdosť a odolnosť materiálu.
Nezvyčajnými papierovými vstupenkami sa preslávili predovšetkým športové podujatia v USA. Bejzbal, ktorý je v zámorí populárny ako u nás hokej (ak nie ešte viac), má na konte pár skutočne invenčných kúskov. Kto dnes vlastní vstupenky na hru zo štyridsiatych rokov dvadsiateho storočia, spokojne si mädlí ruky, pretože majú mastnú zberateľskú hodnotu. Tlačili ich v tvare bejzbalovej loptičky či rukavice nahadzovača.
Aj lístky na hudobné koncerty či festivaly šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov sú pre zberateľov niečím podobným ako zlatý tiket Willieho Wonku. Nie sú len záležitosťou nostalgie, ale reálnou investíciou, ktorej hodnota sa v zberateľskom svete môže vyšplhať na šesťciferné sumy.
Internet ako game changer
Model predaja lístkov cez distribučné siete, teda už pripomínajúci ten súčasný, sa začal vo svete využívať koncom osemdesiatych rokov. Ľuďom to značne uľahčilo lov zážitkov, no stále ešte boli limitovaní návštevou predajného miesta.
Až z príchodom internetu sa systém ticketingu definoval úplne nanovo. Dnes stačí pár klikov a vstupenku máte vo vrecku… či, aby sme boli historicky presnejší, v smartfóne. Virtualizácia značne zjednodušila získavanie vstupeniek, lenže priniesla tiež nový problém. Falzifikáty.
O tom, ako odhaliť falošné vstupenky a nenaletieť špekulantom, napíšeme zas niekedy nabudúce. Zatiaľ aspoň jedna rada nad zlato – kupujte vstupenky výhradne na mieste, ktoré vám garantuje ich pravosť. A fakt, že tento článok čítate na blogu Ticketportal.sk je dobrým znamením, že už ste také miesto objavili.
0 Comments