Ako ide život? Zatiaľ všetko online

Ako ide život? Zatiaľ všetko online

Taká bežná otázka. Ako ide život? Všetko oukej, zvyknem odpovedať… Posledné týždne je to však skôr „Všetko online“. Online nákupy, kurzy, tréning, online kultúra. Väčšine z nás sa kvôli preventívnej domácej karanténe zmenili dni. Či viac voľného času využijeme pasívne alebo aktívne je na nás. U mňa to malo postupný priebeh.

Home office v pyžame a iné lenivosti

Neviem ako vy, ale pre mňa približne od polovice marca začal takzvaný home office v pyžame. To bol jeden zo znakov mojej lenivosti. Lenivosti, ktorú som si ale náramne užívala. A ak si myslíte, že aspoň poobede po práci sa niečo zmenilo, tak, ani veľmi nie… Ten pocit, že jednoducho treba ostať doma mi vôbec neprekážal. Pozrela som si niekoľko filmov, ktoré som už mala dlho v pláne, prečítala knižky, čo čakali na poličke, no a ešte? Ešte som sa poriadne prejedala. Veď tá chladnička ma k tomu priam vyzývala každý krát, čo som išla popri nej.

Naučím sa niečo nové

Po pár dňoch som sa však spamätala. Oddýchnutá som už bola dosť, tak prišli na rad upratovacie práce, na ktoré nikdy nebol ten vhodný čas. Umývanie okien, vypratanie zbytočného oblečenia zo skrine… Nezabralo to však toľko času, koľko som predpokladala. Ďalšie kreatívne nápady ma preto opäť zaviedli do kuchyne. Za posledné týždne som vyskúšala toľko nových receptov na koláče, že si pomaly môžem otvoriť cukráreň. Môjho priateľa a mamu zase uchvátilo šitie. Rúška ušili celej rodine, viacerým známym aj susedom. Od tých sme zase ako barter dostali čerstvo upečený domáci chlebík, či po domácky vyrobený dezinfekčný gél.

Online socializácia

Čo sa týka online komunikácie, posunula sa na vyššiu latku, než som čakala. Video hovory sa naučila používať dokonca aj moja babička. S kamarátmi sme si bežne volali a štrngali pohárom vína smerom do kamery. Čo nám ale chýba, je ten pocit zájsť si len tak do kina, alebo sa vyfintiť do divadla. Ešteže aj tu existujú aspoň nejaké alternatívy. Kino si s balíkom čerstvých maslových pukancov ako tak vieme urobiť aj doma. A divadlo či koncert? Dá sa to tiež.

Na stránke, kde bežne kupujeme vstupenky na všetky možné kultúrne podujatia sa vyskytla sekcia Video/Live. Za symbolické sumy, dokonca v niektorých prípadoch aj úplne zadarmo, sme sa ako diváci zapojili do viacerých Live streamov. Okrem toho, že sme tak podporili umelcov, sme sa ja my opäť cítili aspoň trošku kultúrnejšie. Aj keď len doma z gauča.

Posledná fáza

Poslednou fázou tohto obdobia, je nádej, ktorá každým dňom pomaličky rastie. Verím, že už čoskoro sa vráti všetko bezpečne do normálu a aktivity, ktoré sme kedysi považovali za úplnú samozrejmosť, si budeme môcť opäť spoločne užiť. Dokonca ešte omnoho viac, než doteraz.

About Zuzana Uličná

Milujem hudbu. Vychutnať si viem takmer akýkoľvek žáner. Vstupenky preto kupujem ako na symfonické orchestre, tak aj na tanečné podujatia s elektronickou hudbou. Rada sa s Vami podelím o moje zážitky formou článkov.

Ostaň doma, ale poď na párty!

Ostaň doma, ale poď na párty!

Kým globálne finančné trhy zažívajú v koronakríze strmý pád, cena kultúry prudko stúpa. Máme viac času naplno ju precítiť a aj väčšiu potrebu zažiť jej osviežujúci efekt na dušu. Čo je však najdôležitejšie, máme k dispozícii technológie, ktoré nám dovoľujú nezriekať sa zábavy napriek zatvoreným kultúrnym inštitúciám. Ticketportal ti zabezpečí donášku výdatnej hudobnej zábavy rovno do obývačky. Ostaň doma, ale poď na párty – hlási heslo podujatia Kultúra Online.

Kultúra Online je odobrená poprednými nutričnými špecialistami ako výživné a chuťovo vyvážené jedlo pre dušu, vyprahnutú po nekonečných hodinách prehrávania YouTube klipov ako chabej náhrady za zrušené koncerty. Už to ozaj chcelo niečo organizovanejšie… Niečo, čo spojí umelcov a ich fanúšikov. Niečo, čo vzdá hold talentu. Niečo, čo prebije letargiu z niekoľkotýždňového šuchtania sa v papučiach. To niečo práve prichádza vo forme jedinečnej série obývačkových žúrov. Pozvaní sú všetci, aj ty!

Čo?

Kultúra Online je sériou multižánrových párty večerov vo vyberanej spoločnosti obľúbených slovenských hudobných interpretov. Eventový mág Peter Koterec sa rozhodol naviazať na úspech marcovej karanténnej Online Party, využil svoje kontakty a oslovil známych umelcov, aby prišli fanúšikom zahrať rovno do ich obývačiek.

Dejiskom párty je bratislavský Edison Park, na ktorého stagei sa postupne vystriedajú superstaristi, dídžeji, rockeri a ďalší. Profesionálne nasvietená a nasnímaná scéna umocní audiovizuálny zážitok a fanúšikov čaká ešte jedna chuťovka. Ak na svoj Instagram pridajú fotku s hashtagom #KulturaOnline, uvidia sa počas koncertu na veľkoplošnej LED obrazovke a sledovacom monitore! Vďaka tomuto interaktívnemu nápadu budú mať k sebe účinkujúci a fanúšikovia blízko a aspoň virtuálne tak zotrú limity sociálneho odstupu.

Počas koronakrízy sme sa spojili s našimi partnermi a snažili sme sa spoločne vymyslieť produkt spĺňajúci kritériá zábavy, po ktorej je dopyt, a zároveň bezpečnosti. Tak, aby pomohol umelcom a ostatným subjektom, ktoré stoja za jeho výrobou.

Zakúpením pamätného HOMEticketu na live stream každý človek podporí konkrétneho umelca. 

Marek Špánik

Manažér strategických projektov, Ticketportal

Prečo?

Hoci sú živé prenosy projektu Kultúra Online dostupné aj zadarmo, každý účastník má možnosť podporiť „svojho“ interpreta v čase, keď aj samotní umelci bojujú s existenčnými problémami a ich ďalšia tvorba je ohrozená. Počas koronakrízy sme sa spojili s našimi partnermi a snažili sme sa spoločne vymyslieť produkt spĺňajúci kritériá zábavy, po ktorej je dopyt, a zároveň bezpečnosti. Tak, aby pomohol umelcom a ostatným subjektom, ktoré stoja za jeho výrobou,“ približuje pozadie projektu Marek Špánik, manažér strategických projektov Ticketportal.

„Zakúpením pamätného HOMEticketu na live stream každý človek podporí konkrétneho umelca. Zriadili sme špeciálny transparentný účet, na ktorý možno počas koncertu špeciálnym variabilným symbolom prispieť. Každé jedno euro sa ráta. Rozprávali sme sa s veľkým množstvom umelcov a vieme, že chcú koncertovať a prinášať svoju tvorbu či svoje pocity ľuďom. Ich živobytie je pre fanúšikov kultúrne vyžitie. Dobrovoľný príspevok tak predstavuje formu potlesku.“

Kto a kedy?

Kultúra Online odštartovala v stredu 22. apríla, kedy to rozbalili superstaristi Tomáš BezdedaMartina Šindlerová v sprievode klaviristu Richarda Rikkona. Už v piatok 24. apríla bude z Edison Parku streamovaný žúr „Idem na techno“ združujúci najznámejších slovenských dídžejov, ako ako sú Drahosh, Peter Sparks či Elsy a o deň neskôr sa mikrofónu zhostí Peter Cmorík band.

Koncerty, ktorými ťa bude sprevádzať moderátor a zabávač Richard Vrablec, začínajú vždy o ôsmej večer na Youtube kanáli Ruka hore, takisto ich môžeš sledovať na sociálnych sieťach účinkujúcich.

A nezabudni na dve cesty, ako spraviť túto párty naozaj nezabudnuteľnou:

1.) kúp si pamätný HOMEticket v hodnote, na akú si ceníš talent svojho obľúbeného hudobníka

2.)  vymeň tepláky za gala, odfoť sa na Instagram, použi hashtag #KulturaOnline a ukáž sa svetu